Nawigacja
Tydzień Niepodległości- Podsumowanie

     Tygodniowe obchody wymagały starannego przygotowania- dlatego grupa nauczycieli-koordynatorów: Małgorzata Warzyńska, Dariusz Biesalski, Bartosz Felczak plany na organizację obchodów snuli już od kilku miesięcy. Ostateczna wizja obchodów została uzgodniona w połowie września- już wtedy wiedzieliśmy, że ten czas będzie wyjątkowy!

     Wprawdzie Tydzień Niepodległości startował od 5 listopada, ale już wcześniej grupa uczniów przygotowywana była na ten dzień- od października trwała akcja Czytanie dla Niepodległej. Podczas przerw dzieci i młodzież, zgromadzeni w szkolnej bibliotece, słuchali powieści o bohaterskim misiu, który znalazł się w wirze wydarzeń sprzed 100-u lat. Po każdym spotkaniu zadawane były pytania, dotyczące przeczytanego fragmentu. Opłacało się być wiernym słuchaczem, bowiem nagrodą-niespodzianką za udział w akcji był wyjazd do Frontu Modlin, o czym napiszemy za chwilę.

Poniedziałek, 5 listopada

     Dzień rozpoczęliśmy od uroczystego apelu- z asystą sztandaru, przemowami, zaproszonymi gośćmi oraz odśpiewaniem hymnu (w całości!). Pani wicedyrektor przedstawiła również plan działania na najbliższy tydzień.

     Pierwszym z zaplanowanych działań była akcja sadzenia dębów na łące za szkołą. Każda klasa miała za zadanie najpierw wybrać patrona dla drzewka, a następnie własnoręcznie je wsadzić w wykopane przez gimnazjalistów dołki. Patronami drzewek zostawały przede wszystkim ważne osoby z okresu ostatniego stulecia naszego państwa- politycy, artyści, ale również wydarzenia, a nawet jedno zwierzę.

     Po kilku dniach drzewka jakby już trochę urosły, ale pamiętajcie, że należy o nie dbać, tak, aby przyniosły pożytek przede wszystkim nie nam, ale przyszłym pokoleniom!

 

 Wtorek, 6 listopada

     Wtorek był dniem aktywności zarówno umysłowej, sportowej, jak też krajoznawczej. Tego dnia odbyło się w naszej szkole Dyktando Niepodległości, zorganizowane przez p. Agnieszkę Dąbrowską. Posługiwanie się poprawną polszczyzną jest obowiązkiem każdego patrioty, dlatego uznanie budzi duża liczba chętnych uczestników. Spośród nich najlepsza okazała się Marta Grzybowska z klasy III gimnazjum. Na drugim miejscu uplasowała się Zuzanna Pierścieniak z klasy VI a na trzecim ex aequo Marta  Łupińska z klasy VIII i Piotr Werner z klasy VI.

     Na uczczenie tego dnia zdecydowała się również Grupa Rowerowa- Dwa Kółka i Spółka. Pojechali oni na rowerach do Twierdzy Modlin, aby na tamtejszym cmentarzu zapalić symboliczną lampkę dla bohaterów walk o niepodległość i granice Polski z lat 1920 i 1939r. Rowerzystom dopisało szczęście- pogoda tego dnia była wymarzona i pokonywanie drogi powrotnej wzdłuż Narwi, Wisły i poprzez leśne ostępy sprawiło uczestnikom wiele radości po spełnieniu patriotycznego obowiązku.

     Inna grupa- uczestnicy Czytania dla Niepodległej, również wybrała się na wycieczkę i również do Twierdzy Modlin. Jako, że grupa była zdecydowanie młodsza to środkiem lokomocji był autobus. Uczestnicy również odwiedzili cmentarz bohaterów, ale także zwiedzili z przewodnikiem Front Modlin- jedną z części modlińskich fortyfikacji.

     Dobrze, że uczniowie są chętni i angażują się w wycieczki krajoznawcze i turystyczne- poznawanie ojczyzny również jest przejawem patriotyzmu!

 

Środa, 7 listopada

     Tego dnia kolejna grupa wybrała się na wycieczkę. Uczniowie klas IV, V, VII pojechali do Warszawy. Odwiedzili Powązki, odnajdując m.in. mogiłę niedawno zmarłej artystki- Kory, zwiedzili Muzeum Wojska Polskiego oraz próbowali wydostać się z bezludnej wyspy w czasie odwiedzin escape room’u.

     Natomiast w szkole odbywały się ciekawe aktywności sportowe. Jedną z nich był mecz do 100. punktów w ringo. Zmierzyli się ze sobą uczniowie w czerwonych strojach oraz nauczyciele w białych strojach. Emocje były niesamowite- każda akcja wywoływała falę radości lub złości u kibiców. Najważniejsze jednak, że po meczu obydwie drużyny stanęły uśmiechnięte do wspólnego zdjęcia. Tak jak w czasie meczu- dobro ojczyzny wymaga współpracy i zaangażowania ze strony wszystkich obywateli.

     Tego dnia odbył się również biało-czerwony mecz w siatkówkę. Rywalizowały ze sobą drużyny klas gimnazjalnych. Tutaj również nie brakowało emocji.

 

Czwartek, 8 listopada

     Ten dzień zdecydowanie stał pod znakiem historii. Już od pierwszych chwil w szkole rzucały się w oczy niesamowite stroje niektórych dzieci. Brali oni udział w akcji przebrania się w strój z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Wśród przebranych uczniów byli zarówno wojskowi, jak też przedwojenny turysta i Coco Chanel we własnej osobie. Niektórzy z uczniów- jak na przykład Hania Dybowska przebrani byli niemal nie do poznania!

     Kolejnym punktem obchodów tego dnia był quiz historyczny. Wiedza o historii naszej ojczyzny jest również elementem patriotyzmu, dlatego warto ją poznawać i rozpowszechniać. Do rywalizacji stanęli przedstawiciele klasy V, VI, VII szkoły podstawowej oraz IIIA i IIIB gimnazjum. Do zadań uczestników należało rozpoznanie charakterystycznych miejsc dla ostatniego stulecia historii Polski, odgadnięcie nazwy filmu oraz dekady w której on powstał, a także po wysłuchaniu nagrania rozpoznanie osoby i wydarzenia sportowego, którego nagranie dotyczyło. Zwycięzcami quizu została klasa IIIA, reprezentowana przez Kamilę Jóźwiak, Piotra Kornatowskiego i Władysława Żowtenko.

 

Piątek, 9 listopada

     Na zakończenie tygodniowych obchodów Święta Niepodległości zorganizowany został bieg na 100 (słownie sto!) kilometrów!. Założeniem było przebiegnięcie po jednym kilometrze wokół „centrum” Kroczewa przez stu uczestników. Uczestników wprawdzie było nieco mniej, ale jako, że przebiegliśmy nieco więcej niż kilometr uznajemy dystans 100 kilometrów za pokonany! Organizatorzy cieszę się również z faktu, że uczniowie nie potraktowali biegu jako wyścig, ale jako wspólne, integracyjne przedsięwzięcie. Podkreśleniem patriotycznego charakteru wydarzenia były biało-czerwone szarfy, w które przystrojeni byli uczestnicy biegu.

     W piątek gościliśmy również wycieczkę ze Szkoły Podstawowej w Stróżewie, która przyjechała obejrzeć wystawę „Niepodległa”, zaplanowaną i zorganizowaną przez  p. Małgorzatę Warzyńską. Nie byli oni zresztą jedynymi gośćmi wystawy- odwiedziły ją przedszkolaki, chętnie odwiedzali ją uczniowie oraz ich rodzice i dziadkowie. Wystawa działała w szkolnej bibliotece przez cały Tydzień Niepodległości. Prezentowane na niej były pamiątki rodzinne mieszkańców Kroczewa i okolic oraz przedmioty znalezione w pobliżu szkoły. Pamiątki wypożyczyli nam pani Krystyna Tutaj, pani Bożena Smardzewska, pani Teresa Załęska, pani Sabrina Lewczuk, pani Urszula Drzewaszewska oraz pani Małgorzata Warzyńska.

     Na wystawie pokazane były również prace uczniów wykonane z okazji konkursu plastycznego „Moja Biało-Czerwona”, polegającego na wykonaniu dowolnej pracy plastycznej, ale przy użyciu jedynie białej i czerwonej barwy. Na szczególne uznanie jury konkursowego zasłużyły prace następujących uczniów:

I. Kategoria 3,4,5,6-latków

Miejsce 1. Dominik Prejs

                Lena Pakulska

Miejsce 2. Oliwia Grywińska

Miejsce 3. Lena Olszowiec

Wyróżnienia: Ignacy Wieczorek,  Katarzyna Rzewińska, Lena Trąbińska

II. Kategoria klas I-III

Miejsce 1. Aleksander Awdziej

Miejsce 2. Amelia Awdziej

Miejsce 3: Franciszek Warzyński

Wyróżnienia: Aleksander Jabłecki, Hanna Dybowska

III. Kategoria IV-VI

Miejsce 1. Małgorzata Jabłecka

Miejsce 2. Oliwia Goss

                Aleksandra Ziółkowska

Miejsce 3. Maria Dybowska

                Wiktor Koperski

Wyróżnienia: Zuzanna Pierścieniak, Paweł Jabłecki

IV. Kategoria VII- III gimnazjum:

Miejsce 1. Piotr Kania

Miejsce 2. Krzysztof Kańkowski

                Władysław Żowtenko

Wyróżnienia: Dominika Piekut

     Podczas Tygodnia Niepodległości nasza szkoła prezentowała się w biało-czerwonych barwach, bowiem wszystkie klasy brały udział w konkursie „Drzwi Niepodległości”, polegającym na udekorowaniu drzwi w narodowe barwy. Jury konkursowe było zaskoczone mnogością i oryginalnością pomysłów- wszystkie drzwi wyglądały przepięknie! Uznano jednak, że na szczególne wyróżnienie zasługują następujące klasy:

            Miejsce 1. Klasa V

            Miejsce 2. Klasa III

            Miejsce 3: Klasa VIII

 

      Mamy nadzieję, że tegoroczne obchody Święta Niepodległości zostaną na trwale w naszej pamięci i zapytani, nawet po wielu latach, wszyscy z nas będą umieli wyjaśnić, co wydarzyło się 11 listopada 1918 roku!

 

Oddział Przedszkolny Facebook
Oddział Przedszkolny Facebook
Warto zobaczyć
Projekt ,,KUPUJĘ NIE RYZYKUJĘ''
Projekt ,,KUPUJĘ NIE RYZYKUJĘ''
PODWIECZOREK
PODWIECZOREK
DZIEŃ DINOZAURA (Grupa 4/5- latków)
DZIEŃ DINOZAURA (Grupa 4/5- latków)
DZIEŃ DINOZAURA (Grupa 5/6- latków)🦕🦖💚
DZIEŃ DINOZAURA (Grupa 5/6- latków)🦕🦖💚
Dzień kota w grupie 5/6- latków🐱.
Dzień kota w grupie 5/6- latków🐱.
Bo miłość do książek musi zrodzić się w dzieciństwie”.
Bo miłość do książek musi zrodzić się w dzieciństwie”.
WALENTYNKI
WALENTYNKI
OSTATKI W KL.II
OSTATKI W KL.II
😘🥰WALENTYNKI w grupie 4/5-latków💘💝
😘🥰WALENTYNKI w grupie 4/5-latków💘💝
😍😘WALENTYNKI w grupie 5/6- latków💘💝
😍😘WALENTYNKI w grupie 5/6- latków💘💝
BAL KARNAWAŁOWY W GRUPIE 3 LATKÓW
BAL KARNAWAŁOWY W GRUPIE 3 LATKÓW
TŁUSTY CZWARTEK
TŁUSTY CZWARTEK
BAL KARNAWAŁOWY W GRUPIE 5/6- LATKÓW🥯🎭🎉💃👑
BAL KARNAWAŁOWY W GRUPIE 5/6- LATKÓW🥯🎭🎉💃👑
BAL KARNAWAŁOWY W GRUPIE 4/5-LATKÓW 💃👑🎭🥯🎉
BAL KARNAWAŁOWY W GRUPIE 4/5-LATKÓW 💃👑🎭🥯🎉
ROBOTYKA🤖, KREATYWNOŚĆ🧠, LOGOPEDIA👂
ROBOTYKA🤖, KREATYWNOŚĆ🧠, LOGOPEDIA👂
WIĘCEJ
Albumów Galerii