„Język to tancerz jest nad tancerze…” - pierwszy dzień wiosny z logopedią
W dniu 21 marca 2018 r. odbył się szkolny konkurs recytatorski dla uczniów klas 0-3 „Logopedyczne łamańce językowe”, który zorganizowała pani Małgorzata Warzyńska- logopeda. Przebiegał on w dwóch etapach: klasowym i szkolnym. Etap klasowy przeprowadziły wychowawczynie klas 0-3, panie: Patrycja Grywińska, Maria Zarzyńska, Anna Szczypińska, Teresa Załęska. W konkursie klasowym wzięło udział 31 uczniów z najmłodszych klas naszej szkoły. Na etapie szkolnym poszczególne klasy reprezentowali: Karolina Piekut i Kinga Kołodziejska, Bartek Dziurlikowski, Ksawery Tłuchowski i Kuba Wojciechowski, Hania Dybowska, Gabryś Łukawski i Franek Warzyński, Angelika Dębska, Oliwka Grywińska, Dominik Jabłecki i Lena Trąbińska. Tematyka konkursu obejmowaławiersze polskich poetów tzw. „łamańce językowe”, czyli utwory zawierające trudne do wymówienia słowa czy wyrażenia.
Celem konkursu było rozwijanie zdolności recytatorskich, zainteresowanie uczniów poezją, zachęcanie do występów na scenie, prezentacja umiejętności uczniów.
Dokonując oceny, jury brało pod uwagę kryteria takie jak: dobór tekstu, dykcja, interpretacja utworu oraz ogólny wyraz artystyczny.
Pierwsze miejsce zajęła Hania Dybowska z klasy I, która recytowała wiersz Jana Brzechwy „Żuraw i czapla”, drugie- Oliwka Grywińska z klasy 0, która zaprezentowała wiersz „W nocnej ciszy” z programu logopedycznego EduSensus, trzecie zaś Gabryś Łukawski z kl. I z wierszem Juliana Tuwima „Spóźniony słowik”.
Prezentujące poezję dzieci zachwyciły jury staranną wymową, zgodną z zasadami kultury słowa, prawidłową artykulacją głosek, skupieniu się na słowie, nie na nadmiernej gestykulacji, a także strojami (serdeczne podziękowania dla Rodziców za te niezwykłe, szczególnie ptasie kreacje).
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i drobne upominki. Dzięki występom najmłodszych uczniów pierwszy dzień wiosny w naszej szkole był ptasi i kolorowy.
Fragment piosenki Marka Grechuty świetnie odzwierciedla tegoroczne zaskoczenie jakie sprawili uczniowie kl. IIIa i IIIb wraz z nauczycielami: p. Anną Ziołek, p. Barbarą Łubek i p. Anną Kucicką wyjeżdżając na wycieczkę w dniu 21 marca 2018r. ,żeby szukać Wiosny w mieście Łodzi.
Młodzież pełna optymizmu i radości postanowiła poznać skomplikowane zjawiska przyrodnicze poprzez warsztaty, wystawę interaktywną, projekcję filmu, lekcję muzealną w projekcie edukacyjnym ,,Miasto w mieście”.
Wycieczka była bardzo udana. Panowała miła atmosfera. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń wszyscy byli bardzo zadowoleni.
W poniedziałek O5.032018r, pod opieką Pani Urszuli Drzewaszewskiej i Pana Dariusza Biesalskiego uczniowie klas trzecich gimnazjum gościli w płońskim Areszcie Śledczym przy ul, Warszawskiej. Nasza wizyta w tym miejscu związana była z uczestnictwem w projekcie edukacyjno–profilaktycznym zrealizowanym przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie oraz Komendę Wojewódzką Policji w Radomiu.
Głównym celem projektu jest ograniczenie przestępczości nieletnich poprzez wskazanie młodym ludziom konsekwencji wyborów życiowych, które niekiedy mogą kończyć się łamaniem prawa, popadaniem w uzależnienie i w rezultacie realną groźbą długoletniego więzienia. Pokazanie monotonnego rytmu życia za murami zakładu karnego wyznaczanego przez apele, posiłki i spacery, według zamierzeń autorów projektu było tym, co może najwydatniej przemówić do wyobraźni młodego człowieka, dla którego ograniczenie swobody działania przy jednoczesnej izolacji od rodziny i znajomych może być najbardziej dotkliwe.
Cała nasza grupa pierwszy raz doświadczyła pobytu w warunkach izolacji. Mieliśmy możliwość zapoznania się z procedurą przyjęcia osadzonych do aresztu, zobaczyliśmy budynki więzienne, cele przejściowe. Poznaliśmy ponurą historie tego miejsca. Wracając do szkoły wszyscy uczestnicy programu życzyli sobie, żeby nigdy nie musieli tam wrócić. I po to tam poszliśmy…
W sobotę 10.03.2018r. 22 sympatyków tenisa stołowego wzięło udział w wiosennej edycji Diecezjalnego Turnieju Tenisa Stołowego, który odbywał się na hali sportowej MCSiR w Płońsku. Około 70 zawodników zmagało się przy stołach tenisowych w 6 kategoriach wiekowych.
W tej edycji zawodów Maria Dybowska i Anita Jakubowska zajęły miejsce IV- ważne, gdyż punktowane.
Na najniższym stopniu podium stanęli Juia Palmowska, Kamila Jóźwiak oraz Kornel Boguś.
Miejsce II w swojej kategorii wiekowej po zaciętym meczu wywalczył Sebastian Maik.
Na najwyższym stopniu podium stanęli Julia Tomaszewska oraz Franciszek Fronczak.
Wszystkim zawodnikom gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów sportowych!
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci p. Sławomira Łuszczewskiego. Był On osobą zasłużoną dla naszej szkoły.
Był założycielem Społecznego Komitetu Rozbudowy Szkoły, dzięki któremu w Kroczewie powstało gimnazjum. Był również inicjatorem nadania naszej szkole imienia Jana Pawła II oraz ufundowania szkolnego sztandaru.
Łącząc się w żałobie i smutku składamy Najbliższej Rodzinie wyrazy współczucia.
W ostatnich tygodniach uczniowie drugiej klasy nie mogli narzekać na nudę. Czekało na nich kilka interesujących wydarzeń. Zapraszamy do przeczytania krótkich relacji z:
,,Spośród rzeczy przyjemnych, te radują najbardziej, które zdarzają się najrzadziej"
Demokryt
W dniach od 07.02.2018r. do 26.02.2018r. w naszej szkole odbyła się wystawa przygotowana przez uczniów klasy V wraz z p. Barbarą Łubek ,,Przeżyjmy przygodę z zielnikiem’’.
Celem wystawy było poznanie przez uczniów różnych przedstawicieli królestwa roślin: pospolitych, ozdobnych, użytkowych.
Na przekór zimie uczniowie: Gabriela Leszczyńska, Aleksandra Ziółkowska, Zuzanna Pierścieniak, Wiktoria Górecka, Paweł Jabłecki, Wiktor Koperski, Piotr Werner wykonali piękne i oryginalne zielniki pokazując tym samym, w jak różnorodny sposób można przedstawić złożony świat roślin.
Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły, którzy mieli okazję nie tylko podziwiać z bliska, dotknąć zasuszone rośliny, ale także mogli brać udział w głosowaniu na ,,Najpiękniejszy zielnik’’.
Patronat honorowy nad wystawą objął dyrektor szkoły p. Zygmunt Aleksandrowicz.
Za pracę i zaangażowanie uczniowie otrzymali nagrody.
Dnia 26.02.2018 r. wzięliśmy udział w mistrzostwach gminy w Tenisie Stołowym Szkół Gimnazjalnych. Przy stołach tenisowych do rywalizacji przystąpiło 16 dziewcząt i 16 chłopców z 4 szkół gminy Załuski. W kategorii dziewcząt wice mistrzostwo gminywywalczyła Kamila Jóźwiak. W kategorii chłopców na najwyższym stopniu podium stanął Maciej Smoliński. Stopień wyżej, a tym samym wicemistrzostwo gminy wywalczył Sebastian Maik. Wszystkim zawodnikom gratulujemy życząc dalszych sukcesów sportowych.
Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów z klas 0-III do wzięcia udziału w konkursie recytatorskim, który odbędzie się dnia 21 marca 2018 roku w naszej szkole.
Regulamin oraz pozostałe informacje dostepne są do pobrania pod tym linkiem.
Dnia 15 lutego Panie Alicja Kozaczyńska i Katarzyna Rajewska zabrały nas, uczniów klasy piątej i czwartej, na spektakl pt. „Skąd nasz ród”.
Przed szkołą o godzinie 10.00 czekał na nas autobus, którym dojechaliśmy przed Miejskie Centrum Kultury (MCK) w Płońsku. Udaliśmy się do sali kina, gdzie o godzinie 11.50 rozpoczął się spektakl. Aktorów powitaliśmy brawami. Nastrój był poważny, chociaż aktorzy stwarzali sytuacje, które rozśmieszały widownię. Przez cały czas spektaklu uczyliśmy się historii odległych czasów. Poznaliśmy dzieje Piasta Kołodzieja i postrzyżyny Ziemowita. Dzieje Lecha, Czecha i Rusa, Popiela oraz Wandy, która rzuciła się do Wisły, bo nie chciała, by zginął jej lud. Spektakl był powtórką z historii. Była to lekcja i zabawa. Jesteśmy wdzięczni za udaną wycieczkę i wspaniały dzień.
Klasa V zachęca do zbiórki karmy suchej i mokrej oraz akcesoriów dla psów ze schroniska. Mogą to być np. miski, zabawki, poduszki, koce, posłania. Wszsytkie rzeczy prosimy wkładać do koszy w naszej szkole!
Niezwykle miło nam poinformować, że chłopiec z naszej szkoły, uczeń klasy V- Kacper Buczyński, odniósł zwycięstwo w biegu na 400 metrów podczas IV Biegu Powstania Styczniowego w Kucharach Żydowskich. Konkurencja była bardzo silna, za co tym bardziej należą się Kacprowi słowa uznania.