Na to święto nieprzypadkowo wybrano dzień 2 kwietnia. W ten dzień, w 1805 roku urodził się bowiem słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor takich utworów jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”.
Święto uchwaliła w 1967 r. Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY, Polska sekcja tej organizacji istnieje od 1973 roku). Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo – impreza odbywała się już w takich krajach jak Japonia, Belgia, Brazylia, Rosja, Hiszpania, Indie, Nowa Zelandia, Egipt, Stany Zjednoczone. Polska także była gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci - w 1979 roku, a przyświecało jej hasło „Książka moim oknem na świat”. Z okazji święta, biblioteki, domy kultury czy księgarnie organizują wówczas imprezy promujące literaturę dla dzieci – warsztaty, dyskusje, wystawy, itp.
Przy okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci warto wspomnieć o akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, która odbywa się od 2001 roku i ma na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim pociechom. Dlaczego warto czytać dzieciom? Zalet jest bardzo wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Książki mają także w sobie duży ładunek emocjonalny.
Zazwyczaj spotykamy się w poniedziałki podczas 2 przerwy w bibliotece szkolnej i czytamy książki.
Dziś, w tej wyjątkowej sytuacji, kiedy nie możemy się spotkać osobiście, chcę przeczytać Wam książkę z mojej domowej biblioteki.
Informujemy, że od 9 do 14 kwietnia br. w szkołach będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna. W czwartek, 9 kwietnia i piątek, 10 kwietnia br. szkoły nie będą prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość ani zajęć opiekuńczych (świetlicowych) dla uczniów.
Natomiast przedszkola, jako placówki nieferyjne, do 10 kwietnia br. prowadzą swoją działalność z dziećmi zgodnie z przepisami prawa o czasowym ograniczeniu funkcjonowania jednostek systemu oświaty.
Podstawy prawne:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 1603 z późn. zm.) - § 3 ust.1 pkt 3.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 410 z późn. zm.).
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493 z późn. zm.).
Departament Informacji i Promocji Ministerstwo Edukacji Narodowej
Dodano w dniu: 01.04.2020
Odczytano:
Apel od policji 01.04.2020
Mazowiecka Policja Apeluje!
Szanowni Rodzice i Opiekunowie!
W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce rząd wprowadził nowe, ostrzejsze zasady bezpieczeństwa publicznego, w tym kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się!
Od 1 kwietnia do odwołania, osoby do 18. roku życia nie mogą wyjść z domu bez opieki dorosłego opiekuna.
Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego, usprawiedliwia obecność dzieci i młodzieży na ulicach i innych miejscach publicznych.
Wprowadzony został obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi, który dotyczy także rodzin i bliskich.
Wyłączeni z tego obowiązku będą:
- rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
- a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.
Ponadto został wprowadzony zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich, a także terenów zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych czy ogródków jordanowskich.
Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do przebywania, przemieszczania i gromadzenia się ludzi, w tym młodzieży i rodziców z dziećmi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie.
Prosimy o respektowanie nowych zasad bezpieczeństwa! Uczulmy także dzieci i młodzież na przestrzeganie tych zasad!
Brak respektowania obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej może skutkować pociągnięciem Państwa do odpowiedzialności prawnej.
Pozwoli to nam wszystkim uniknąć bądź zminimalizować ryzyko zarażenia.
Drodzy uczniowie! Mazowiecka Policja apeluje:
W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce rząd wprowadził nowe, ostrzejsze zasady bezpieczeństwa publicznego, w tym kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się!
Od 1 kwietnia do odwołania, osoby które nie ukończyły 18. roku życia nie mogą wyjść z domu bez opieki osób dorosłych.
Dlatego na ulicach i innych miejscach publicznych możecie przebywać tylko pod opieką rodzica, opiekuna prawnego lub jakiegoś innego dorosłego.
Zaniechajcie wychodzenia z domu jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne!
Unikajcie miejsc publicznych!
Respektujcie wszelkie zasady bezpieczeństwa pamiętając, że za nieprzestrzeganie przepisów możecie być pociągnięci do odpowiedzialności prawnej!
Dodano w dniu: 01.04.2020
Odczytano:
Informacja o zadaniach (tydzień 4)
TYDZIEŃ 4
30.03.2020-03.04.2020
KOMUNIKAT
Szanowny Rodzicu,
Drodzy Uczniowie,
W związku z odwołaniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych przedstawiamy poniżej wykaz zagadnień do samodzielnego opracowania przez uczniów.
W trosce o prawidłowy przebieg procesu dydaktycznego wymienione treści zostaną sprawdzone i ocenione.
Z poważaniem
Rada Pedagogiczna SP Kroczewo
Aby przejść do materiałów należy kliknąć "Czytaj więcej..."
Wiosna z pozycji kanapy :-) też może pięknie wyglądać. Kolorowa, zielona, kwitnąca, a to, że nieco chłodna…. a jakie to ma teraz znaczenie! Zajrzyjcie, prosimy, do galerii zdjęć…
Wychowawca Maria Zarzyńska
i uczniowie klasy III
Dodano w dniu: 26.03.2020
Odczytano:
Informacje od logopedy (26.03.2020)
Informacje od logopedy z dnia 26.03.2020
1. XXII Ogólnopolski Logopedyczny Konkurs Plastyczny organizowany przez Wydawnictwo Komlogo „Wesołe mamy miny, gdy głoskę RRR… ćwiczymy.”
Termin wysyłania prac przedłużony do końca maja.
2. W materiałach znajdują się ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny oraz ćwiczenia usprawniające słuch fonematyczno-fonetyczny.
3. Niektóre zajęcia będą odbywały się za pośrednictwem Messengera.
4. Systematyczne ćwiczenia zwiększają efektywność terapii logopedycznej. Zachęcam do wykonywania zadań powoli i dokładnie. Powodzenia.
Dodano w dniu: 26.03.2020
Odczytano:
Komunikat z dn. 26.03.2020
Szanowni Rodzice i Opiekunowie!
W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, a także mając na uwadze wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się, Mazowiecka Policja w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży apeluje o wzmożenie nadzoru nad pociechami. W tym trudnym dla wszystkich okresie, szczególnie istotne jest, aby respektować ustanowione zasady, a dzieci i młodzież uczulić na konieczność zaniechania kontaktów bezpośrednich z rówieśnikami, unikanie miejsc publicznych oraz pozostanie w domach. Respektowanie zasad przez wszystkich pozwoli uniknąć ryzyka zarażenia Państwa i Waszych bliskich.
Drodzy uczniowie! W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, a także mając na uwadze wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się, Mazowiecka Policja w trosce o Wasze bezpieczeństwo apeluje o stosowanie się do zaleceń. Bardzo istotne jest, abyście w tym trudnym dla Wszystkich okresie zaniechali kontaktów bezpośrednich z rówieśnikami, unikali miejsc publicznych oraz pozostali w domach. Respektowanie zasad przez wszystkich pozwoli uniknąć ryzyka zarażenia, nie tylko Was, ale i Waszych bliskich.
Z poważaniem
Andrzej Kulmatycki
dyrektor
Wydziału Biuro Kuratora Oświaty
rzecznik prasowy
Kuratorium Oświaty w Warszawie
Dodano w dniu: 26.03.2020
Odczytano:
Próbny egzamin
Szanowni Państwo Dyrektorzy,
Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne przygotowują materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych. Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić taką próbę od 30 marca do 1 kwietnia br.
Wszystkie niezbędne materiały do przeprowadzenia egzaminów zostaną zamieszczone na stronie internetowej CKE oraz na stronach okręgowych komisji egzaminacyjnych w następujących terminach:
30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00 – język polski;
31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00 – matematyka;
1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00 – języki obce nowożytne.
Proszę Państwa o zapoznanie się z komunikatem MEN i CKE, który przekazujemy w załączeniu, a także poinformowanie nauczycieli, uczniów klas VIII i ich rodziców o przygotowaniach do próbnego egzaminu. W komunikacie znajdą Państwo m.in. wskazówki, jak w warunkach kształcenia na odległość można przeprowadzić egzamin i przekazać nauczycielom zadania do oceny. Zasady oceniania CKE przekaże dyrektorom w późniejszym terminie.
Mam nadzieję, że w próbnym egzaminie ósmoklasisty weźmie udział jak najwięcej uczniów.
Informuję, że pedagog szkolny- pomoc psychologiczno-pedagogiczna diziała również wirtualnie. Zapraszam do kontaktu pod adresem e-mail: pedagogkroczewo@gmail.com
Zachęcam ponadto do śledzenia zakładki pedagogszkolny, znajdującej się w panelu po lewej stronie. Znajdują się tam i będą aktualizowane informacje oraz wiadomości.
Marzena Bauman
Dodano w dniu: 25.03.2020
Odczytano:
Sposoby na nudę klasy III
SIEDZENIE W DOMU wcale nie musi być nudne! Mało tego…. MOŻE BYĆ NAWET FAJNE! Klasa III zapewnia, że zna sposoby na nudę. Np. Franek uwielbia bawić się ze swoim psem w chowanego, co Punisława zwana Puńcią uwielbia... Wojtek zapewnia, że zrobione przez niego szyszki smakują najlepiej…. Gabryś odkrył w sobie duszę artysty a Amelka duszę budowniczego... Wojtek uwielbia spacery z mamą, Kasia jazdę na wrotkach... Kolejna Amelka odkrywa zawiłości Układu Słonecznego... Ej, dłuuuugo by można było wymieniać. A co robi Pani? Jaki ma sposób na nudę? W galerii zdjęć znajdziecie odpowiedź na te i inne pytania. Zapraszamy do obejrzenia !
Wychowawca Maria Zarzyńska
i uczniowie kl. III
Ps. OGŁASZAMY APEL DO WSZYSTKICH UCZNIÓW(ale i nauczycieli!) - JAKIE SĄ WASZE POMYSŁY NA NUDĘ? Pochwalcie się swoimi zdjęciami, wysyłając je na klasowe adresy e-mail ….oj, może być ciekawie :-)!
Młodsze klasy poprzez swoich wychowawców a nauczyciele bezpośrednio do pana Bartka :)
Dodano w dniu: 21.03.2020
Odczytano:
Nauczanie zdalne- informacje ogólne
W związku z tym, że pojawiają się nowe informacje i nowe zadania od nauczycieli w zakładce Zdalne nauczanie-zadania wprowadzony został podział na tygodnie. Ma to na celu zwiększenie przejrzystości aktualizowanych informacji.