wygłupiaj się z dzieckiem przed lustrem, róbcie zabawne minki i usprawniajcie narządy mowy
2. Zabawy oddechowe – wdech i wyyyydech, dmuchaj, chuchaj, ucz dziecko zarządzania swoim oddechem
Wdech i wydech… – oddychanie. Z wdechem przychodzimy na świat. To czynność niezbędna nie tylko do życia, ale też do mówienia. Prawidłowy tor oddechowy warunkuje poprawną wymowę i prawidłowy rozwój narządów artykulacyjnych. Ćwiczenia wydłużające fazę oddechową wpływają na gospodarowanie powietrzem podczas mówienia. To bardzo ważne umiejętności.
3. Czytaj, opowiadaj, wymyślaj – czyli pobudzamy wyobraźnię, wzbogacamy słownictwo
O tym, że warto czytać dzieciom wie każdy. Dlaczego? Czytanie na głos stymuluje rozwój mózgu, pobudza ciekawość świata, rozwija wyobraźnię, zainteresowanie czytaniem, poczucie bezpieczeństwa, buduje więź i bliskość z rodzicem, kształtuje wrażliwość moralną, zapobiega uzależnieniom od urządzeń multimedialnych.
A jak czytanie dziecku wpływa na rozwój mowy? Wzbogaca zasób słów mowy biernej (rozumienie) i czynnej (mowa), poszerza wiedzę o świecie, ćwiczy koncentrację i pamięć.
4. Motoryka duża i mała – baw się paluszkami, lep, tnij, wycinaj, nawlekaj, rysuj, maluj, ugniataj.
Motoryka mała to wszelkie ruchy palców i dłoni, ruchy o mniejszym zakresie, wymagające skupienia i koncentracji uwagi. Motoryka mała to: rysowanie, malowanie, pisanie, chwytanie, przenoszenie palcami, zgniatanie. Co ma ręka do mowy? Istnieje związek pomiędzy rozwojem mowy a motoryką precyzyjną rąk. Ma to neurofizjologiczne uzasadnienie. W korze mózgowej ośrodki odpowiedzialne za ruchy ręki znajdują się w bliskiej lokalizacji z ośrodkami zawiadującymi ruchami artykulacyjnymi.
„Sroczka kaszkę warzyła”, „Kominiarz”, „Idzie rak” – to tylko kilka zabaw, które każdy z nas zna (jeśli nie, to koniecznie warto odświeżyć tę szufladkę w pamięci lub wspomóc się literaturą ).
5. Usprawniaj półkule mózgowe
Układaj, dopasowuj, segreguj, odwzorowuj, analizuj, łącz – lewa półkula odpowiada za mówienie
6. Percepcja słuchowa – słuchaj, reaguj, rozpoznawaj dźwięki, odtwarzaj rytm, bo ukształtowane funkcje słuchowe warunkują prawidłowy rozwój mowy
Uprzejmie informuję, iż w naszej szkole w dniu 26 czerwca 2020r. (zakończenie roku szkolnego) będzie możliwość odebrania świadectw szkolnych według następującego porządku:
09:00- 09:40 - kl. VIII
10:00- 10:30 - kl. VII
10:45- 11:15 - kl. VI
11:30- 12:00 - kl. V
12:15- 12:45 - kl. IV
13:00- 13:30 - kl. III
13:45- 14:15 - kl. II
14:30- 15:00 - kl. I
15:15- 15:45 - kl. 0
Nauczyciele z oddziałów przedszkolnych będą w tym dniu dostępni w godz. 09:00- 13:00.
Dla uczniów, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli odebrać świadectwa szkolnego w dniu zakończenia roku szkolnego, będzie możliwość odebrania w innym terminie w czasie funkcjonowania szkoły.
Odbiór świadectw planowany jest na placu przed budynkiem szkoły.
Jeżeli będzie zła pogoda, to odbiór świadectw będzie w sali gimnastycznej zgodnie z ustalonymi godzinami.
Podczas odbioru świadectw prosimy o przestrzeganie reżimu sanitarnego.
p.o. Dyrektora szkoły
Barbara Łubek
Dodano w dniu: 22.06.2020
Odczytano:
Informacja o zadaniach (tydzień 16)
TYDZIEŃ 16
22.06.2020-26.06.2020
KOMUNIKAT
Szanowny Rodzicu,
Drodzy Uczniowie,
W związku z odwołaniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych przedstawiamy poniżej wykaz zagadnień do samodzielnego opracowania przez uczniów.
W trosce o prawidłowy przebieg procesu dydaktycznego wymienione treści zostaną sprawdzone i ocenione.
Z poważaniem
Rada Pedagogiczna SP Kroczewo
Aby przejść do materiałów należy kliknąć "Czytaj więcej..."
Niestety w związku z pandemią, w tym roku szkolnym udało się zrealizować tylko jeden wyjazd na basen. Pieniądze, które pozostały po rozliczeniu pierwszego wyjazdu zostały wpłacone na konto Rady Rodziców. Nie możemy jednak zagwarantować Państwu, że w przyszły roku szkolnym uczniowie będą mieli możliwość skorzystania z wyjazdów na basen. W związku z powyższym, jeśli ktoś z Państwa chce, abyśmy zwrócili wpłacone opłaty, proszę o kontakt mailowy r.dziurlikowska@gmail.com wraz z podaniem numeru konta i danymi do przelewu. Niezwrócone środki przejdą na kolejny rok na ten sam cel. W przypadku braku możliwości skorzystania z basenu, pieniądze zostaną zwrócone.
Renata Dziurlikowska
Przewodnicząca Rady Rodziców
Dodano w dniu: 21.06.2020
Odczytano:
Informacja od logopedy 15.06.2020
W tym tygodniu proponuję zabawy logopedyczne:
1. Ćwiczenie oddechowe
2. Ćwiczenia artykulacyjne – ,,Gimnastyka buzi i języka”
Uprzejmie informuję, iż w dniach od 15.06.2020r. (tj. poniedziałek) do 22.06.2020r. będzie możliwość zwrotu podręczników do biblioteki szkolnej w następującym porządku w godz. 08:00- 16:00
15.-17 .06.2020r. kl. I- III
18-19.06.2020r. kl. IV-VIII
Komplety podręczników należy zapakować do toreb i podpisać i imieniem i nazwiskiem i klasą i pozostawić w kartonach przy budynku szkoły.
W przypadku uwag i wątpliwości należy kontaktować się z nauczycielem- bibliotekarzem pod numerem telefonu 501-013-801.
p.o. Dyrektora szkoły
Barbara Łubek
Dodano w dniu: 09.06.2020
Odczytano:
Poniedziałek z książką 08.06.2020
PONIEDZIAŁEK Z KSIĄŻKĄ
Dziecko – młody człowiek, który nie osiągnął jeszcze pełnej dojrzałości (Wikipedia)
MOJE PRAWA - WAŻNA SPRAWA
Możesz mieć swoje tajemnice i sekrety i nikt bez Twojego pozwolenia nie może w nie ingerować. (wg art. 16 Konwencji o prawach dziecka)
Państwo, w którym mieszkasz, powinno zapewnić Ci odpowiednie warunki do życia i rozwoju. (wg art.6 Konwencji o prawach dziecka)
Aby zdobyć wiedzę, masz prawo korzystać ze wszystkich dostępnych źródeł- książek, czasopism, telewizji, radia i Internetu. Ważne, żebyś robił to mądrze. ( wg art.17 Konwencji o prawach dziecka)
Wszystkie dzieci mają takie samo prawo do zabawy, nauki czy dobrego traktowania, nawet jeśli są chore lub niepełnosprawne. (wg art.23 Konwencji o prawach dziecka)
Jeśli jesteś adoptowany, masz prawo o tym wiedzieć, możesz też poznać swoich biologicznych rodziców. (wg art.7 Konwencji o prawach dziecka)
Od urodzenia przysługuje Ci imię i nazwisko, akt urodzenia i obywatelstwo państwa, które będzie broniło Twoich praw. ( wg art.7 Konwencji o prawach dziecka)
Masz prawo do czasu wolnego od nauki – na odpoczynek i zabawę. (wg art.31 Konwencji o prawach dziecka)
Nawet jeśli nie mieszkasz z jednym z rodziców, możesz się z nim spotykać i spędzać z nim czas, kiedy tylko tego potrzebujesz. Nikt nie może rozdzielić Cię z rodzicami bez ważnego powodu. ( wg art. 9 Konwencji o prawach dziecka)
Zawsze możesz wyrażać swoje poglądy na każdy temat. Pamiętaj, żeby nie ranić przy tym innych. (wg art.13 Konwencji o prawach dziecka)
Możesz wyrażać swoje zdanie i wypowiadać się przed sadem w sprawach, które Ciebie dotyczą. (wg art. 12 Konwencji o prawach dziecka)
Państwa, w których dzieci nie potrafią czytać i pisać, powinny zrobić wszystko, by zlikwidować analfabetyzm. (wg art. 28 Konwencji o prawach dziecka)
Jeśli wybuchłaby wojna, Twoje państwo musi Cię chronić wszystkimi możliwymi sposobami. wg art.38 Konwencji o prawach dziecka)
Nikomu, nawet Twoim rodzicom, nie wolno Cię źle traktować, bić ani znęcać się nad Tobą w inny sposób. ( wg art.19 Konwencji o prawach dziecka)
Masz prawo się uczyć, a w szkole wszyscy, i uczniowie, i nauczyciele, powinni traktować Cię godnie i z szacunkiem. (wg art. 28 Konwencji o prawach dziecka)
Twoje ciało jest Twoją świątynią. Nikomu nie wolno wykorzystywać Cię seksualnie. (wg art.34 Konwencji o prawach dziecka)
Nikomu nie wolno zmuszać Cię do pracy, która jest dla Ciebie niebezpieczna lub szkodliwa, ani wykorzystywać Cię zarobkowo. (wg art.32 Konwencji o prawach dziecka)
Opracowano na podstawie książki Anny Czerwińskiej-Rydel i Renaty Piątkowskiej ,,Moje prawa – ważna sprawa!”. Książka uzmysławia dzieciom, jakie są ich prawa, obowiązki i przywileje. Autorki nie cytują przepisów, tylko prezentują codzienne sytuacje, w których może mieć zastosowanie Konwencja o prawach dziecka. W opowiedzianych historiach jest miejsce na powagę, chwilę refleksji, ale i na uśmiech. Przecież mówiąc o poważnych sprawach, nie trzeba zachowywać śmiertelnej powagi.
logopeda Małgorzata Warzyńska
Dodano w dniu: 08.06.2020
Odczytano:
Informacja o zadaniach (tydzień 14)
TYDZIEŃ 14
08.06.2020-10.06.2020
KOMUNIKAT
Szanowny Rodzicu,
Drodzy Uczniowie,
W związku z odwołaniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych przedstawiamy poniżej wykaz zagadnień do samodzielnego opracowania przez uczniów.
W trosce o prawidłowy przebieg procesu dydaktycznego wymienione treści zostaną sprawdzone i ocenione.
Z poważaniem
Rada Pedagogiczna SP Kroczewo
Aby przejść do materiałów należy kliknąć "Czytaj więcej..."
Nasza szkoła otrzymała piękny prezent z okazji „30 lat samorządności”. Zostało zrealizowane zadanie „Termomodernizacja budynków Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kroczewie” w ramach projektu „Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza w Gminie Załuski” poprzez instalację urządzeń grzewczych współfinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.
Miło było nam dzisiaj gościć ekipę telewizyjną TVP 3 w związku z wykonaniem tego zadania.
Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania za trud i zaangażowanie w realizację tego projektu p. Kamilowi Koprowskiemu- Wójtowi Gminy Załuski, p. Agnieszce Dąbrowskiej – Przewodniczącej Rady Gminy Załuski , wszystkim radnym i wszystkim osobom pracującym na rzecz poprawy czystości powietrza w Kroczewie.
Dziękujemy!
Dodano w dniu: 01.06.2020
Odczytano:
Dzień Dziecka 2020 - życzenia 2020 (RR)
Życzenia
Dziś́ na całym świecie obchodzony jest Dzień́ Dziecka. W imieniu Rady Rodziców, życzymy Wam kochane Dzieci dużo radości, spełnienia marzeń́ dużych i małych, wytrwałości w codziennym trudzie zdobywania wiedzy. Zdrowia i siły do psotowania, a także podejmowania jak najlepszych decyzji poza murami naszej szkoły.
Ten dzień́ miał wyglądać zupełnie inaczej... Wilczy Jar jak co roku czekał na nas, a tam grill, lody, wata cukrowa i zmagania sportowe na świeżym powietrzu. Niestety w tym roku nie dane nam jest tak spędzić ten dzień. Mimo to, niech to będzie dla Was jeden z najszczęśliwszych dni w roku.
Niech każde dziecko małe i duże ma dziś́ wesołą buzię.
Pozdrawiamy serdecznie,
Rada Rodziców 😊
Dodano w dniu: 01.06.2020
Odczytano:
Dzień Dziecka- życzenia 2020
„Gdy mały chłopiec spotkał na schodach w Klasztorze Urszulanek przyszłego papieża, odważnie pociągnął go za sutannę i zawołał „Księdzu, zawiąż sznurowadło”.
Kardynał Wojtyła bez wahania się nachylił i zawiązał sznurówkę. W takich sytuacjach pokazywał wielkość swojej skromności nasz Patron Święty Jan Paweł II”.
ŻYCZENIA NA DZIEŃ DZIECKA
Drogie dzieciaki!
Z okazji Waszego święta chcemy życzyć, aby wasze dzieciństwo było jak najlepsze i by trwało jak najdłużej.
Cieszcie się każdym dniem, miejcie wesołe buziaki, szukajcie w sobie siły, entuzjazmu i radości. Cieszcie się dzieciństwem.
p.o. Dyrektora szkoły
Barbara Łubek
wraz z pracownikami
Dodano w dniu: 01.06.2020
Odczytano:
Informacja o zadaniach (tydzień 13)
TYDZIEŃ 13
01.06.2020-05.06.2020
KOMUNIKAT
Szanowny Rodzicu,
Drodzy Uczniowie,
W związku z odwołaniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych przedstawiamy poniżej wykaz zagadnień do samodzielnego opracowania przez uczniów.
W trosce o prawidłowy przebieg procesu dydaktycznego wymienione treści zostaną sprawdzone i ocenione.
Z poważaniem
Rada Pedagogiczna SP Kroczewo
Aby przejść do materiałów należy kliknąć "Czytaj więcej..."
Świetlicowy konkurs na rymowankę o wiośnie- wyniki 2020
Rozstrzygnięcie świetlicowego konkursu na rymowankę o wiośnie
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie. Czytanie Waszych wierszy o wiośnie to była prawdziwa przyjemność. Pięknie potrafiliście się podzielić nastrojem radości i zachwytem budzącą się do życia przyrodą.
W kategorii uczniowie klas I – III mieliśmy tylko dwóch uczestników:
I miejsce zajął KACPER ROGUSKI z klasy II - autor wiersza „Kolorowa wiosna”
II miejsce: OLIWIER MYŚLAK z klasy I - wiersz „Wiosna”
W kategorii uczniowie klas IV – VIII
I miejsce zajęła Aleksandra Ziółkowska z klasy VII za „Wiosenne impresje”
II miejsce: Małgorzata Jabłecka z klasy VI - „Wiosno, wiosno miła”
III miejsce: Paweł Jabłecki z klasy VII - „Oczekiwana”
Zwycięzcom gratulujemy!
Poniżej wiersz Kacpra Roguskiego a w zakładce "Czytaj więcej..."wiersze pozostałych uczestników!