W dniu 14 listopada 2016r. szkołę w Kroczewie odwiedzili pracownicy firmy SEBEX. W ramach programu "Owoce i warzywa w szkole" zachęcali uczniów do stosowania diety bogatej w warzywa i owoce. Wskazywali na wyższą jakość soków przygotowanych samodzielnie, od tych kupowanych w sklepach, chociażby dlatego, że nie zawierają one konserwantów, barwników, polepszaczy smaku, nie są także dosładzane. Aby przekonać uczniów, że świeże soki są nawet smaczniejsze od tych "sklepowych" zachęcali do ich degustacji. Świeżo wycisniętego soku próbowali nawet Ci, którzy nie przepadają za owocami i warzywami.
W ramach realizacji wymagań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w szkole odbyły się akcje czytelnicze.
"Bajkowe drzwi" - konkurs dla kl. 0-III.
I miejsce - kl. O (nagroda to wyjście do cukierni na pizzę, ufundowana przez RR)
II miejsce - kl. III (nagroda to wyjazd do Urzędu Gminy na teatrzyk "Przytul misia")
III miejsce - kl I (wyjazd do Publicznej Biblioteki w Załuskach na uroczyste pasowanie na czytelnika)
wyróżnienie - kl. II (upominki rzeczowe)
W konkursie tworzymy "Małą encyklopedię postaci literackich" pierwsze miejsce zajęła klasa V SP (nagroda wyjście do cukierni na pizzę, ufundowane przez RR)
W konkursie literacko-plastycznym "Poezja czytania, poezja pisania" - przyznano wyróżnienie ucz. kl. IIB M. Koperskiemu.
"Czytanie jest ok" - nie przyznano nagród ani wyróżnień.
"Urodziny Kubusia Puchatka" - organizacja przyjęcia - I miejsce kl. IA i kl. IB PG (nagroda to pizza dla obu klas i cztery bilety na koncert M. Szpaka)
Gratulujemy.
W każdą środę czytamy w bibliotece fragmenty wybranych książek. Nowością jest czytanie w języku angielskim i w języku rosyjskim.
Podsumowaniem października jako Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych stało się "Październikowe Książkobranie". Kiermasz nowości czytelniczych, który zorganizowali przy współpracy z biblioteką szkolną rodzice.
To nie koniec ciekawych konkursow i imprez czytelniczych. O kolejnych będziemy wszystkich informować na bieżąco.
Dnia 6 listopada 2016 roku w kościele parafialnym w Kroczewie odbyły się uroczyste obchody 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Władze gminy, parafii oraz Dyrekcja i Rada Rodziców ZSO w Kroczewie przygotowały na tę okazję liczne atrakcje, m.in. koncert pieśni patriotycznych artystów scen warszawskich w reżyserii Ryszarda Nowaczewskiego, piknik wojskowy z pokazem mundurów i broni z okresu I wojny światowej, a także, jak powiedział proboszcz parafii, „smakołyki, a w szczególności grochówkę”. Wisienką na torcie był jednak występ chórku, składającego się z uczniów kroczewskiej szkoły, który promował nagraną przez nich płytę. Tą ostatnią można było nabyć na specjalnym stoisku zorganizowanym przez Radę Rodziców.
Taki rodzaj świętowania sprawił, że wszyscy uczestnicy czuli się dumni ze swojej ojczyzny, a po kazaniu wygłoszonym przez biskupa Mirosława Milewskiego, wstąpiły we wszystkich siła oraz energia, aby bezustannie o dobro niepodległej ojczyzny zabiegać.
04.10.2016 r. na hali sportowej w Baboszewie rozegraliśmy ćwierćfinały Mistrzostw Powiatu w halowej piłce nożnej chłopców szkół gimnazjalnych. W tej fazie rozgrywek w trzech grupach wzięło udział 15 drużyn. W grupie C, oprócz gimnazjalistów z Kroczewa, o awans do półfinałówwalczyły reprezentacje Baboszewa, Lisewa, Naruszewa iPolesia. W meczu otwarcia pokonaliśmy reprezentację Naruszewa (2:0). Kolejni na naszej drodze do awansudo wyjścia z grupy stanęli gimnazjaliści z Lisewa. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Trzeci mecz rozegraliśmy z reprezentacją Polesia, którą pokonaliśmy (4:0).Ostatnim naszym meczem, który jednocześnie zamykał turniej, było spotkanie z gospodarzami rozgrywek, którym ulegliśmy (0:6). Na listę strzelców wpisali się Maciej Smoliński i Łukasz Walczak, którzy strzeli po dwie bramki. Po jednym golu zdobyli Michał Kołodziejski oraz Arkadiusz Wiśniewski. Na szczególne słowa uznania zasługuje bramkarz Arkadiusz Kilian, który przez pierwsze trzy mecze zachowywał czyste konto. Z 7 punktami awansowaliśmy do półfinałów. W reprezentacji szkoły udanie debiutował Piotr Prusak. Oprócz gimnazjalistów z Kroczewa, w półfinałach zagradrużyna zBaboszewa – zwycięzcy rozgrywek w grupie C.
Skład drużyny : Piotr Prusak, Mateusz Borychowki, Maciej Smoliński, Arkadiusz Kilian, Michał Kołodziejski, Adam Roguski, Łukasz Walczak, Arkadiusz Wiśniewski.
Z powodu choroby nie zagrali Rafał Wiśniewski i Łukasz Przybylski, brak zwłaszcza tego drugiego zawodnika dało się zauważyć na boisku. Życzymy zatem szybkiego powrotu do zdrowia.
Pozostałe wyniki meczów : Lisewo – Baboszewo (0:6); Polesie- Naruszewo (0:2); Polesie- Baboszewo (0:7); Naruszewo – Lisewo (2:1); Naruszewo – Baboszewo (1:8); Polesie – Lisewo (0:0).
Już po raz siódmy wzięliśmy udział w Diecezjalnym Turnieju Tenisa Stołowego, który zostałrozgrywany 29.10.2016 r. na obiektach Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji w Płońsku. Organizatorem zawodów jest PUKS „Maksymilian”, klub działający przy płońskiej parafii św. Maksymiliana. Impreza już na stałe wpisała się w sportowy kalendarz imprez Płońska. Sympatycy tenisa stołowego zmagają się przy stołach już od 6 lat, każdego roku dwukrotnie – wiosną i jesienią. W tym roku chyba padł swoisty rekord, co bardzo cieszy– w turnieju wzięło udział aż 31 uczniów z naszej szkoły. Rywalizacja przy stołach tenisowych toczyła się w 8 kategoriach (po 4 kategorie wiekowe wśród dziewcząt i chłopców) rocznik 2007 i młodsi; 2004 – 2006; 2001 – 2003; 1997 – 2000.
Wyniki naszych najlepszych tenisistów :
Dziewczęta :
rocznik 2004-2006: Anita Jakubowska miejsce 2; Aleksandra Pęczyńska miejsce3; Patrycja Antoniewicz miejsce 4
rocznik 2001-2003: Małgorzata Grzelak miejsce 2; Julia Tomaszewska miejsce4
Informujemy, że płyta "TOBIE ŚPIEWAMY POLSKO", nagrana przez uczniów naszej szkoły jest do nabycia na terenie szkoły lub podczas uroczystości Parafialno-Gminnych w dniu 6 listopada 2016r. w Kroczewie.
W nawiązaniu do Święta Zmarłych w dniu 28 października dzieci z oddziału "0" odwiedziły cmentarz. Wizyta w tak ważnym miejscu niesie za sobą tradycję zapalenia zniczy, tak i w tym dniu przedszkolaki zapaliły symboliczne światełka na Grobie Nieznanego Żołnierza. Maluchy doskonale wiedziały jak należy się zachować w tym szczególnym miejscu.
W drodze powrotnej maluchy nazbierały bukiety jesiennych liści aby jeszcze przed zimą nacieszyć się niespotykanymi jesiennymi kolorami!
W dniach 20-21. 10. 2016r. uczniowie ZSO w Kroczewie pod kierunkiem p. Sławomira Skowyrskiegouczestniczyli w nagraniu płyty patriotycznej w MCK w Płońsku. Dla dzieci i młodzieży była to niesamowita przygoda muzyczna, która w historii Naszej Szkoły miała miejsce po raz pierwszy, ale zapewne nie ostatni. Chórzyści i instrumentaliści mogli dzięki temu poznać od „kuchni” pracę w profesjonalnym studio nagraniowym. Świetna atmosfera, która towarzyszyła podczas nagrania spowodowała, że dzieci i młodzież nie chciały pomimo późnych godzin opuścić studia, a gdy już z niego wyszły śpiewałyjeszcze przez całą drogę powrotną do Kroczewa. Pragnę w tym miejscu podziękować również moim przyjaciołom z Warszawy dr Zuzannie Ossowskiej (gitara basowa) i mgr Sylwestrowi Kozdrachowi (skrzypce) za wspólny udział w nagraniu tej płyty. Zuzo, Sylwku jeszcze raz dziękuję.
Dnia 18 października 2016 roku klasa I b naszego gimnazjum odbyła wycieczkę do wspaniałego miejsca, a mianowicie do Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska. Byliśmy już drugą grupą odwiedzającą to miejsce, gdyż dzień wcześniej odwiedzili Pracownię uczniowie z klasy Ia.
Wycieczka rozpoczęła się o godzinie 8.15.Wsiedliśmy do autobusu i wyruszyliśmy do Płońska. Podczas podróży zorganizowaliśmy sobie małą dyskotekę. Słuchaliśmy muzyki i szaleliśmy. Kiedy dotarliśmy na miejsce, musieliśmy chwilkę poczekać na otwarcie Pracowni. W czasie oczekiwania rozmawialiśmy i oglądaliśmy kamień pamiątkowy, który stał w pobliżu. Po 15 minutach weszliśmy do środka. Tam zdjęliśmy kurtki i zajęliśmy miejsca przy stole.
Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od wysłuchania legendy. Opowiadała ona o starych dziejach Płońska i o zdarzeniu z kulą armatnią, która zatrzymała się przed mamą i jej dzieckiem i powoli powędrowała w stronę murów, przy których spokojnie opadła. Potem pani opowiadała o ważnych osobach, o tym, że przyjeżdżają do tej pracowni osoby z całej Polski i zostawiają różne pamiątki po przodkach, którzy mieszkali w Płońsku. Szczególnie zapamiętałam to, jak pani powiedziała, że pewnego razu po mieście spacerował cudzoziemiec, a w Płońsku mają taki zwyczaj, że jak jakiś cudzoziemiec zatrzyma się w jakieś restauracji lub sklepie, to od razu przyprowadzają go do Pracowni. Pan ten przybył z bardzo daleka, a przybył tu, ponieważ jego ojciec często opowiadał o tym mieście. Pani porozumiewała się z nim w języku francuskim. Obejrzeliśmy zdjęcia, stare zeszyty, monety i nim się spostrzegliśmy, nasze spotkanie dobiegło końca. Podziękowaliśmy pani brawami, ubraliśmy się i wyszliśmy.
Zrobiliśmy sobie spacerek, który doprowadził nas do McDonalda. Tam zjedliśmy pyszne jedzenie i spędziliśmy miło czas. Po godzinie ucztowania udaliśmy się do szkoły. W drodze powrotnej również mieliśmy małą dyskotekę. Jak dotarliśmy do szkoły, mieliśmy lekcje.
Wycieczka mi się bardzo podobała i mam nadzieję, że odwiedzimy więcej takich ciekawych miejsc.
Dominika z kl.Ib
Dodano w dniu: 28.10.2016
Odczytano:
Dzień Edukacji Narodowej
12 października (środa) cała społeczność szkolna brała udział w uroczystym apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Występujący uczniowie słowami wierszy i piosenek wyrazili swoje podziękowania za trud i troskę wszystkim nauczycielom i pracownikom obsługi. Na zakończenie apelu dziewczęta z poczuciem humoru zatańczyły dla wszystkich obecnych.
Podczas apelu Pani Dyrektor i Rada Rodziców wręczyli nagrody dla nauczycieli i pracowników obsługi i administracji.
Nagrody Dyrektora Szkoły otrzymali:
nauczyciele:
Ewa Urbańska, Anna Ziółek, Ilona Podgórska, Bartosz Felczak, Anita Wiśniewska
W sobotni deszczowy poranek / 8.10.2016/ wybraliśmy się na spacer „Szlakiem Henryka Sienkiewicza w Płońsku”. W ten sposób zamierzaliśmy uczcić 100 rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza. Było nas ...siedmioro: Kasia, Alicja, Wiktoria, Dominika, Karolina, Michał i Franek.I Idea, by spotkać się z pisarzem, poznać go z innej strony, by zobaczyć człowieka, nie tylko autora niekoniecznie ulubionych lektur szkolnych; „W pustyni i w puszczy”, „Qvo vadis” czy „Trylogii”.
Przed „Sienkiewiczówką” czekała na nas pani Małgorzata Najechalska-prezes Zarządu Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania - Przyjazne Mazowsze. Zaprosiła nas do środka i swoją opowieścią przeniosła w klimat II połowy XIX wieku, kiedy to w dworku państwa Wejcherów zamieszkał 19letni Henryk. Oj, niebył to wówczas dystyngowany pisarz. Nic jeszcze nie napisał. Próbował, ale był dość krytycznie nastawiony do swej twórczości. Dowiedzieliśmy się, że Sienkiewicz kochał się w Mariach, kupował stare zapisane zeszyty od dobrych uczniów, by móc się z nich przygotować do egzaminu, że był surowy wobec 7letniego Stasia Wejchera, a sam tęsknił za rodzicami i rodzeństem, których zostawił w Warszawie. Pani Małgorzata Najechalska zorganizowała nam krótki qwiz i nawet Franek wiedział, jak miały na imię dzieci Sienkiewicza.
Po wizycie w „Sienkiewiczówce” poszliśmy na spacer szukać Alei Lipowej i pamiątkowego kamienia. Wszystko znaleźliśmy w parku podworskim. Zajrzeliśmy również do restauracji „Poświętne”, by spróbować roladek Zagłoby, ale okazało się, że to potrawa na specjalne zamówienie. Byśmy z głodu nie padli, pani Warzyńska upiekła babeczki, które nazwaliśmy -„jędrne polisie Jagienki”, choć Dominika ciągle mówiła o „roztrzepańcach sienkiewiczowskich”.
Spacer rozpoczęliśmy w parku w Poświętnem, w jednej z dzielnic Płońska.
Następnie pojechaliśmy na cmentarz,gdzie odnaleźliśmyzabytkowy grób rodziny Weyherów.
Z cmentarza udaliśmy się na ul. Płocką do I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza,które ukończyła również nasza opiekunka pani Ania Morawska. Przed budynkiem szkoły zobaczyliśmy pomnik pisarza i mieliśmy czas na zdjęcia. Kolejnym etapem naszej wędrówki była wizytaw Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Henryka Sienkiewicza. Tu przywitała nas pani dyrektor Bożena Kaliściak i pokazała salonik literacki w czytelni - stylizowany kącik poświęcony pisarzowi, ławeczkę z atrybutami pisarskimi noblisty – otwarta księga, okulary, pióro i melonik, bogaty zbiór dzieł wszystkich H. Sienkiewicza, biografie i opracowania dotyczące życia i twórczości Henryka Sienkiewicza. Miło było zobaczyć w książce to, co widziało się na własne oczy.
Nasz spacer zakończyliśmy w restauracji McDonalds, gdzie odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania niemal rajdowe. Po tym zimnieciepło i jedzenie nas tak rozleniwiło, że z ociąganiem i lekkim opóźnieniemwracaliśmy do domów. Parafrazując klasyka, po raz kolejny przekonaliśmy się, że w naszej najbliższej okolicy są miejsca, które warto odwiedzić. Przedstawiają bowiem wartość nie tylko historyczną, ale samo ich odkrywanie może dać mnóstwo radości. Od dziś szukamy śladów ...11 listopada w naszej okolicy.