W dniu 2 czerwca odbyło się w naszj szkole Święto Rodziny – uroczystość, która miała na celu wspólne świętowanie Dnia Matki, Dnia Ojca i Dnia Dziecka. Już przy wejściu goście obdarowywani byli kolorowymi kotylionami. Spotkaliśmy się, aby uhonorować naszych najbliższych, aby wspólnie bawić się i świętować. Przyświecało nam hasło z wykonanej przez szkolny chór piosenki „Rodzina razem się trzyma”. Uroczystość poprowadzili uczniowie z 3 kl. gimnazjum Wiktoria Bronowska i Kamil Skura. Podczas uroczystej akademii wystąpili uczniowie z klas 0-6, którzy składali rodzicom życzenia, wypowiadając się w imieniu swoich rówieśników. Ponadto „zerówkowicze” zaśpiewali piosenkę dla Taty, a drugoklasiści piosenkę o rodzinie w języku angielskim. Klasa 3SP tańcząc przedstawiła nam historię tańca. Uczniów gimnazjum reprezentował szkolny, rewelacyjny kabaret /pod opieką p. Bartosza Felczaka/. Nie sposób nie wspomnieć o piosence M. Fogga „Serce matki" w pięknym wykonaniu ucz. kl. 5 Sebastiana Skury czy piosence A. German "Dziękuję, Mamo", którą zaśpiewała Kinga Jaworska z kl.1PG. Zarówno chór, jak i grupa muzyczna pod opieką p. Sławomira Skowyrskiego uświetniły całą uroczystość pięknym śpiewem i grą na flażoletach. Wspólne spotkanie całej społeczności szkolnej było także okazją, by podziękować Rodzicom, którzy aktywnie włączyli się w akcję „Środy z książką” i znaleźli czas, by czytać dzieciom w szkolnej bibliotece. Podziękowanie otrzymali p. Katarzyna Jabłecka i p. Adam Dybowski. Po akademii uczniowie, rodzice i wychowawcy klas wspólnie spędzili czas uczestnicząc w różnego rodzaju zabawach. Szczególnie wesoło było, gdy dziecko rozpoznawało rodzica np. po miauczeniu. Młodsi uczniowie obejrzeli przedstawienie „Smerfowe opowieści” ufundowane przez Radę Rodziców. Wiele emocji wywołały także mecze dziewcząt w ringo i chłopców w piłkę nożną. Na poziomie szkoły podstawowej zwycięzcą zarówno w ringo, jak w piłkę nożną okazała się klasa 6, z gimnazjum zaś w ringo zwyciężyła reprezentacja dziewcząt z klas 1, a w piłkę nożną chłopcy z klasy 2.Nad całością czuwał p. Dariusz Biesalski. Gra w warcaby też znalazła swoich wielbicieli. Rozgrywki, które zorganizował p. Bartosz Felczak, wśród gimnazjalistów wygrał Kacper Adamiak, a w szkole podstawowej w finalezmierzą się Kasia Długołęcka i Piotrek Kornatowski. O godzinie 13.30 został rozegrany wyjątkowy mecz: Nauczyciele / p. J.Jatkowski, p.B.Felczak, p.S.Skowyrski/ kontra Nauczycielki /dyrektor U. Drzewaszewska, p.E.Urbańska,p. A.Skowyrska/. Zwyciężyli Nauczyciele. Kochani Rodzice zapewnili wszystkim dzieciom słodki poczęstunek.
Niewątpliwie takie uroczystości są wzruszające i pełne uroku. Sprzyjają także tworzeniu więziw naszym małym środowisku.
Imprezie towarzyszyły:
konkurs plastyczny „Moja rodzina" zorganizowany przez p.Annę Morawską w trzech kategoriach wiekowych; udział wzięło 17 uczniów.
Klasa 1-3
I miejsce Krystian Baczewski kl.2
II miejsce Oliwia Goss kl.2
III miejsce Julia Palmowska kl.2
wyróżnienie Ola Ziółkowska kl.3 i Julia Raczyńska kl.2
Klasa 4-6
I Kacper Palmowski kl.5
II Kasia Smardzewska kl.6
III Magda Piechna kl.4
wyróżnienie Anita Jakubowskakl.5 i Dominika Piekut kl.6
Publiczne Gimnazjum
I Paulina Kopczyńska kl.3b
II Wiktoria Bronowska kl.3b
wystawa „Pasje moich najbliższych" /opieka p. Barbara Dobczyńska/, na której swoje prace prezentowali rodzice: p. Piotr Dziurlikowski, tata Bartka z kl.0 - stolarstwo, p. Sabrina Lewczuk, mama Alana z kl. 1 – ceramika, p. Ewa Dybowska, mama Marysi z kl.2 - malarstwo, p.Katarzyna Kańkowska, mama Zuzi z kl.5 i Krzysia z kl.6 – malarstwo.
W dniu 06.06.2016 r. odbył się w naszej szkole egzamin na kartę rowerową.
Egzamin składał się z:
1. części teoretycznej - pytania testowe,
2. części praktycznej - jazda rowerem.
Tematyka egzaminu teoretycznego:
podstawowe manewry na drodze,
znaki i sygnały drogowe,
typowe sytuacje drogowe (skrzyżowania drogi głównej z drogami podporządkowanymi, skrzyżowania dróg równorzędnych i z ruchem okrężnym),
wyposażenie roweru i obsługa,
czynniki mające wpływ na bezpieczeństwo,
pierwsza pomoc.
Warunkiem uzyskania zaliczenia egzaminu teoretycznego było udzielenie przez ucznia 80% poprawnych odpowiedzi w teście i zdany test praktyczny.
Do egzaminu przystąpiło 23 uczniów. Egzamin zdało 21, pozostali przystąpią do egzaminu poprawkowego w dniu 08.06.2016.
Część praktyczna polegała na ocenie kierującego rowerem pod względem:
a) przestrzegania przepisów w ruchu drogowym; b) umiejętności prawidłowej techniki jazdy, a w szczególności:
– pozycja kierującego na pojeździe; – upewnienie się o możliwości jazdy; – płynne ruszanie z miejsca; – upewnianie się o możliwości skrętów i sygnalizowanie zmian kierunku jazdy; – płynna jazda po prostej i ósemce, wytyczonym pasem bez podpierania się nogami; – hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w określonym miejscu.
Dnia 31 maja odbył się w Szkole Podstawowej w Kamienicy gminny konkurs historyczny „Polska- moja ojczyzna”. Naszą szkołę reprezentowało sześcioro uczniów z klasy V i VI pod opieką, których przygotowaniem zajął się Pan Józef Jatkowski. Chociaż musieliśmy oddać pole znakomicie przygotowanym uczniom ze Szczytna i Stróżowa, którzy zajęli miejsca na podium to należy zaznaczyć, że uczeń naszej szkoły- Janusz Frączak zdobył w konkursie wyróżnienie. Jest to dużym sukcesem, gdyż konkursowe pytania do łatwych nie należały, a do zajęcia miejsca na podium zabrakło Januszowi niewiele.
Wyprawa dla najdzielniejszych czyli rajd do Kampinosu
Różnica między ludźmi, którzy realizują swoje marzenia a całą resztą świata nie polega na zasobności portfela. Chodzi o to, że jedni przez całe życie śnią o przygodach, a inni pewnego dnia podnoszą wzrok znad książki, wstają z fotela i wyruszają na spotkanie swoich marzeń
Zgodnie z przytoczonymi słowami Wojciecha Cejrowskiego, grupka śmiałków, uczniów naszej szkoły, postanowiła w dzień wolny od zajęć dydaktycznych oderwać oczy od smartfonów i telewizorów i wyjść na spotkanie przygodzie. Wyjść, a właściwie to wyjechać na rajd rowerowy do Kampinosu.
W piątek, 27 maja, wspomniana grupa śmiałków, składająca się z pięciorga uczniów oraz dwóch opiekunów, około godziny 8:30 wyruszyła spod szkoły w Kroczewie w kierunku południowego- wschodu, kierując się na most przez Wisłę, skąd było już bardzo niedaleko do Kampinoskiego Parku Narodowego.
Podstawowym celem wycieczki było odwiedzenie miejscowości Julinek, gdzie mieści się szkoła cyrkowa oraz inne atrakcje, przeznaczone głównie dla młodszych dzieci. Los sprawił jednak, że dotarliśmy jeszcze dalej- do miejscowości Leszno, gdzie skonsumowaliśmy pizzę i uzupełniliśmy zapasy napojów i batonów. Przy tejokazji chcielibyśmy podziękować Pani Beacie Syżeń, dzięki której nasze żołądki nie były puste, gdyż zadbała o to, aby wygospodarować dla nas z „funduszu kanapkowego” potrzebne na obiad pieniążki.
Oczywiście podczas naszych wyjazdów rowerowych często cel jest swego rodzaju pretekstem do samej jazdy rowerem, która wszystkim uczestnikom sprawia wiele radości. Zadowolenie pogłębiało to, że w czasie największego upału nasza droga wiodła przez lasy Kampinoskiego Parku Narodowego, które dawały nam cień i możliwość bliższego poobcowania z naturą, ale i historią. Odwiedziliśmy bowiem m.in. Sosnę Powstańców- drzewo, które niegdyś było szubienicą dla Powstańców Styczniowych, a dziś jest pomnikiem ku ich pamięci.
Chociaż dla mniej zaprawionych kolarzy takie nazwy jak Karpaty, czy Górki mogły zwiastować kłopoty, to jednak nasza grupa stawiła czoła przeciwnościom i bez trudu (choć nie bez zmęczenia) pokonała, niekiedy strome, zjazdy i podjazdy tego odcinka trasy.
Dalszą część drogi powrotnej pokonaliśmy w zawrotnym tempie, gdyż czarne chmury sunące znad Warszawy nieuchronnie się do nas zbliżały, a oczywistą jest rzeczą, że woleliśmy do domu wrócić w suchych ubraniach. Chociaż nie do końca nam się to udało, to nie możemy narzekać, że deszcz, który nas spotkał był szczególnie uciążliwy- raczej nas odświeżył i zmobilizował do intensywnego naciskania na pedały. Nie mamy mu też za złe, że zaraz po powtórnym przekroczeniu mostu przez Wisłę deszczyk został za nami i zanim dojechaliśmy na lody do Kawiarni Piekarczyk nie było już po nas widać, że napotkał nas deszcz (no, może po za Gosią i Natalią, których dłuższe włosy jednak tak szybko nie wyschły).
W drodze powrotnej mieliśmy możliwość, dzięki uprzejmości przypadkowo spotkanego, proboszcza tamtejszej parafii, zwiedzić kościółek w miejscowości Wiersze. Został on wybudowany w latach 50-tych XX wieki, głównie po to, aby upamiętnić Kampinos, jako miejsce schronienia dla licznych partyzantów, zwłaszcza Armii Krajowej, którzy znaleźli schronienie w kampinoskiej puszczy, podczas walk o niepodległość Ojczyzny.
Faktem pozostaje, że tak samo jak z innych wyjazdów, każdy z uczestników odebrał od pozostałych cenne lekcje. Na przykład Maciek swoją postawą udowodnił, że batonów na wyjazd rowerowy nigdy za wiele, a Natalia odkryła kolejne prawo fizyczne, mówiące, że „im mocniej pada, tym szybciej się jedzie”. Nie wspominając o Piotrusiu, który dokładnie zainteresował się historią powstania wypustek na nawierzchni mostu , opracował sposób ich pokonywania i nadał im szczególną nazwę... ale to już dla wtajemniczonych.
Na koniec dziękujemy wszystkim osobom, które nam kibicowały i wspierały duchowo. Może następnym razem same się do nas przyłączą?
Dnia 17 maja uczniowie klas pierwszych wraz z 2 klasą gimnazjum pojechali na wycieczkę do Płońska. W kinie mieliśmy zgłębić tajemnice języka filmu.
Zwarta grupą dojechaliśmy na czas. Na miejscu, gdy usadowiliśmy się w wygodnych fotelach, na scenę wyszedł mężczyzna. Poprowadził on interesującą i barwną lekcję o języku filmu. Dowiedzieliśmy się, ile potrzeba czasu, aby przygotować jego kilka minut. Prowadzący opowiedział również o rodzajach ujęć i kompozycji na ekranie.
Następnie obejrzeliśmy film pt. ,,Jumper". Był on sensacyjny z elementami fantastyki. Mogliśmy od razu wykorzystać podczas projekcji świeżo nabytą wiedzę. Gdy się skończył, wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że bardzo nam się podobał.
Po ukończonym seansie pojechaliśmy coś przekąsić. W restauracji kolejki do kasy były ogromne. Na zamówione jedzenie czekało się bardzo długo.
Wszystko co dobre kiedyś się kończy. Do szkoły dojechaliśmy szybko i bezpiecznie, a następnie poszliśmy na lekcje.
W dniach 16-20.05 2016 gościliśmy w naszej szkole studentów z Hong-Kongu i Indii. Goście prowadzili lekcje w języku angielskim z uczniami. Opowiadali nam o swoich krajach, obyczajach, kulturze i tradycjach. Nauczali nas także powitania w ich narodowych językach oraz pokazywali jak świętują Nowy Rok. Nasi goście chętnie uczestniczyli w zajęciach fitness, grali z młodzieżą w piłkę nożną po lekcjach, a także spotkali się z uczniami w kawiarni. Chętnie przyjmowali zaproszenia od uczniów i ich rodziców na wieczór. Uczniowie mieli okazje poćwiczyć swój angielski w rozmowach prywatnych i poznać się nawzajem. Uczniowie wymieniali się adresami e-mail i zaprosili do grona znajomych na Facebooku. Na koniec samorząd uczniowski podziękował gościom za ciekawe zajęcia i wręczył im na pamiątkę albumy o Polsce z podpisami uczniów i dedykacją. Tuż przed odjazdem zrobiliśmy wspólnie zdjęcie przed szkołą, które Dhaval zamieścił na swoim profilu na Facebooku i napisał, że to jedna z najpiękniejszych chwil w jego życiu.
21 maja 2016 r. liczna grupa dzieci i młodzieży wzięła udział w III Rajdzie Papieskim po Parafii Kroczewo i Gminie Załuski - dziękując za kanonizację Jana Pawła II - Patrona Naszej Szkoły. Po drodze zatrzymaliśmy sie przy najstarszej figurce na terenie naszej parafii, uwielbiliśmy Maryję śpiewem Litanii Loretańskiej do NMP. Podczas odpoczynku w Wojszczycach chętni uczniowie wzięłi udział w konkursie wiedzy z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski. W Załuskach czekał na nas poczęstunek, wzmocnieni uczestnicy z kapłanami wielbili Boga śpiewem i tańcem. W Stróżewie z kolei dzieci i młodzież na spotkaniu z panem Komendantem Posterunku Policji w Załuskach przypomnieli sobie o bezpiecznym zachowaniu w internecie i spotkaniu z osobami obcymi. Po dojechaniu do Kroczewa były nagrody dla najmłodszych i najstarszych uczestników Rajdu, dla najbardziej zdyscyplinowanego ucznia oraz najbardziej uczynnego, który naprawiał po trasie uszkodzone rowery. Po wspólnej modlitwie do MB i błogosławieństwie wróciliśmy trochę zmęczeni ale szczęśliwi do domów.
Zapraszamy wszystkich chętnych i odważnych uczniów do wzięcia udziału w rajdzie rowerowym do Kampinoskiego Parku Narodowego Rajd odbędzie się w dniu 27 maja
Obowiązkowym wyposażeniem jest:
- kieszonkowe
- sprawny rower*
- kamizelka odblaskowa*
- zapas picia oraz batoniki lub owoce
- dobra kondycja (dystans to około 80 kilometrów!)
Wyjazd spod szkoły o godzinie 8:30
Zapisy u nauczycieli:
Bartosz Felczak, Dariusz Biesalski
* Bez tych elementów uczestnik nie będzie mógł wziąć udziału w rajdzie!
W środę 18.05.2016 gościliśmy w szkole instruktora fitness - Pana Piotra Niepytalskiego. Nasz gość w ramach lekcji wychowania fizycznego w klasie IV SP oraz klasie I PG przeprowadził trening TMT. W części teoretycznej spotkania dowiedzieliśmy się, że TMT - Total Muscle Training – to trening, który polega na wykonywaniu prostych kombinacji ćwiczeń, które angażują wszystkie partie mięśniowe oraz poprawiają wydolność organizmu. TMT to trening fitness dla wszystkich, bez względu na poziom zaawansowania. Ćwiczenia mają na celu wzmocnienie m.in. mięśnie rąk, nóg, brzucha, pośladków, poprawić skoczność, gibkość, koordynacje ruchową. W trakcie jednego treningu można spalić aż 600 kcal. Po części teoretycznej pan Piotr poprowadził część praktyczną zajęć. Po krótkiej rozgrzewce przystąpiliśmy do głównej części zajęć. Po ok 50 min. intensywnych ćwiczeń opuszczaliśmy salę wycieńczeni, zmęczeni ale z uśmiechem na twarzy.
W dniach 13-14.05.2016 r. klasy IV i V wyjechały wraz z opiekunami p. A. Morawską, A. Kucicką oraz M. Czekalską na Zieloną Szkołę.
Kulka to piękna, malownicza miejscowość na Warmii. Mieliśmy przyjemność spędzić w tym uroczym zakątku dwa pełne wrażeń dni. Ośrodek Wypoczynkowy "Kulka" oprócz bardzo dobrych warunków lokalowych zaoferował nam mnóstwo wspaniałych atrakcji. Zajęcia, w których braliśmy udział przysporzyły nam wiele radości. Atrakcjom nie było końca... Wiele rzeczy robiliśmy tam po raz pierwszy w życiu. Do domu wracaliśmy zmęczeni ale bardzo zadowoleni. Piątek 13tego okazał się dla nas bardzo szczęśliwy. Mamy nadzieję, że jeszcze tu wrócimy.
KULKA OCZAMI DZIECI....
" Najbardziej na Zielonej Szkole podobały mi się tańce, gra ŚWIETLIKI i kajaki.
Na zajęciach tanecznych uczyliśmy się różnych tańców np: czacza, zumba oraz taniec minionka, były również zabawy w ogrodnika i dentystę. Jak zrobiło się ciemno to poszliśmy do lasu na "Grę świetliki". Chodziliśmy po lesie i szukaliśmy zadań. Pierwsze zadanie to narysowanie mapy, drugie - ułożenie rymowanki, trzecie - wykonanie szałasu dla świetlików, a czwarte - wymyślenie okrzyku który zagrzewa nas do pójścia do Ośrodka .
Ostatniego dnia poszliśmy popływać kajakami, rowerami wodnymi i smoczą łodzią. Niektórzy poszli na rowery wodne, inni na kajaki a reszta na smoczą łódź.
Bardzo mi się podobało. Wyjazd bardzo udany"
Aleklsandra P.
"Segway był fajny."
Paulina Ł.
"Najlepszy był paintball,segway i rowerki"
Kacper P.
"Najbardziej podobały mi się tańce, ponieważ nauczyliśmy się różnych tańców, które w domu możemy pokazać rodzicom. Segway też był fajny oraz pani była bardzo miła .
Pokoje były bardzo fajne"
Natalka K.
"W Ośrodku Wypoczynkowym "Kulka" było bardzo fajnie, najbardziej podobała mi się zumba, segway i park linowy. Pokoje były przytulne, łazienka duża, prysznic fajny, półki przestronne i można było się rozpakować ze swoich przyborów toaletowych.
Drugiego dnia wstaliśmy i z dziewczynami z mojego pokoju przypominaliśmy sobie taniec z minionków."
Karolina P.
"Atrakcje bardzo nam się podobały ale jest minus, że w pokojach nie było tv i wifi"
Kuba i Błażej
"Było bardzo fajnie. Smaczne obiady, kolacje i śniadania. Chciałbym pojechać tam jeszcze raz."
Sebastian
"Było wspaniale! Bardzo mi się podobało, tylko obiady były takie sobie. Chcialabym wrócić tam. Diękuję za wycieczkę!"
Patrycja
"Niezapomniane zajęcia. Chcę jechać tam jeszcze raz."
Bartłomiej Z.
"Wycieczka była bardzo fajna. Nocna gra "ŚWIETLIKI" wywołała u nas dużą dawkę adrenaliny..."
Łukasz, Oskar, Dawid, Kuba i Olek
"Bardzo fajna wycieczka, niezapomniane wrażenia, dużo zabaw, wiele się nauczyliśmy i z chęcią tam wrócimy"
Wprojekcieedukacyjnym "GMINA ZAŁUSKI W OBIEKTYWIE" brało udział 6 uczniów:
-Patryk Błaszczak
-Kamila Bobowicz
-Natalia Drozdowska
-Katarzyna Głowacka
-Julia Piekut
-Aleksandra Piotrowska
Opiekun projektu: Anna Morawska
Uczniowie o projekcie...
"Dzięki projektowi nauczyliśmy się robić ładne zdjęcia oraz obrabiać je, zdobyliśmy nowe doświadczenia. Nauczyliśmy się także dostrzegać piękno otaczającej nas przyrody oraz poznaliśmy ładne zakątki naszej gminy. Dzięki projektowi spędziliśmy dużo wspólnego czasu z rówieśnikaminależącymi do projektu. Poszerzyła nam się wiedza na temat zabytków oraz historii naszej okolicy. Nauczyliśmy się też, aby spędzać więcej czasu ze znajomymi zamiast siedzieć w domu przed komputerem. Zaczęliśmy bardziej dbać o estetykęnaszego otoczenia".
"Projekt nauczył nas tego, że piękne są nie tylko wsie, miasta, państwa, które zwiedzamy lub odwiedzamy podczas szkolnych wycieczek ale także te miejsca, które są na wyciągniecie ręki, te które widzimy na co dzień. Życie jest piękne, a wszystko co nas otacza jest tego dowodem. Zaczęliśmy inaczej spoglądać na gminę, w której mieszkamy i się wychowujemy. Chwile, które spędziliśmy na realizacji tego projektu były miłymi cennym doznaniem".